لرستانی ها را در گوگل محبوب کنید

نقشه استان لرستان

محوطه باستاني سرخ دم لكي
iconبازدید: iconدسته: كوهدشت - سرخ دم لكي

اين محوطه درقسمت شمالي دشت كوهدشت به فاصله 6 كيلومتر از مركز شهر و در دامنه ي كوه چنگري واقع شده است . آثار موجود در آن نشان ميدهد كه وضعيت كوه در نحوه انتخاب مكان نقش اساسي را ايفا نموده است . به طوري كه حصار مكشوفه بنابر وضعيت كوه ساخته شده و در كنار پرتگاه هاي كوه عملكرد تدافعي آن را مشخص تر نموده است . اين محوطه علاوه برحصار از تختگاه ، شاه نشين و منازل مسكوني تشكيل گرديده كه شاه نشين آن مسلط بر همه قسمتهاي حصار است .
در اين محوطه سنگ هاي حجاري شده با نقش شير بالدار و درخت زندگي و همچنين قطعات سفالي از نوع سفال لعابدار با نقش كنده زير لعاب متعلق به قرون 7 و 8 هـ . ق و سفالينه هاي هزاره اول بدست آمده است . كاوشهاي باستان شناسي در اين محوطه از سال 1377 آغاز و تاكنون ادامه دارد . اشياء بدست آمده علاوه بر چند قطعه سنگ با نقش شير بالدار يك قطعه تابوت سفالي و يك هاون سنگي ، دو كوزه سفالي كوچك و يك سنجاق مفرغي مي باشند كه در حفريات باستان شناسي بدست آمده اند . در فاصلة 30 كيلومتري اين محوطه در دامنه كوه كر شوراب روستائي به اسم سرخ دم لري وجود دارد كه در طي سالهاي قبل از انقلاب به سرپرستي آقاي اشميت مورد كاوش قرار گرفته است . اين محوطه باستاني( احتمالامربوط به سده 5الي7 ق.م)است كه به شماره 3638 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

 

اين محوطه علاوه برحصار از تختگاه ، شاه نشين و منازل مسكوني تشكيل گرديده كه شاه نشين آن مسلط بر همه قسمتهاي حصار است .نقوش صخره اي هوميان
iconبازدید: iconدسته: كوهدشت - نقوش صخره اي هوميان

اين نقوش در شمال شهرستان كوهدشت واقع شده اند . نقاشي هاي مذكور نقش جادويي و سحر آميزي داشتند و معمولا افراد ، اين نقوش را بر روي ديواره غارها ايجاد مي نمودند و آرزو و آمال خويش را كه همانا شكار بود بر روي ديواره ها نقش مي كردند تا شايد در عالم واقع بهتر بتوانند به آنها دسترسي پيدا كنند . به علاوه با ايجاد اين نقوش كه در زندگي آنها مهم بود ، با اين عمل اميد به فراواني آنها را در عالم واقع تسهيل مي نمودند . نقوش صخره اي ميرملاس و هوميان ازجمله آثار بي نظير درسطح كشور است كه نشان از ديرينگي و باستاني بودن اين خطه دارد .
نقوش دره ميرملاس با نقش لنگركشتي آغاز مي شود سپس نقشهايي از ميادين شكار گوزن به صورتهاي فردي و جمعي است ، تعداد آنها در دره ميرملاس 18 و در هوميان 10 نقش است كه عمدتاً به رنگ سياه اخرايي و زرد رنگ طراحي و اجرا شده اند . در هوميان ( هوميون ) ، نقشي از گوزن و شكارچي اسب سوار با تير و كمان به صورت زيبا و كاملي وجود داشته كه گذشت زمان قسمتي از سوار و اسب شكارچي را خراب كرده است . اين آثار مربوط به دوره پارينه سنگي مي باشند .

 

در هوميان ( هوميون ) ، نقشي از گوزن و شكارچي اسب سوار با تير و كمان به صورت زيبا و كاملي وجود داشته كه گذشت زمان قسمتي از سوار و اسب شكارچي را خراب كرده است .محوطه باستاني سرخ دم لري
iconبازدید: iconدسته: كوهدشت - سرخ دم لري

در شرق شهر كوهدشت محوطه اي باستاني وجود داردكه به واسطه قرمز بودن خاك دامنه كوه به سرخ دم معروف است . اين سايت عظيم باستاني كه دكتر اشميت اولين باردر آن حفاري نمود نتايج مهمي را پيش روي محققان گذاشت . كشف معبدي به شيوه و سبك آشوري در اين نقطه دليل بر نفوذ و تاثير هنر آشوري بر منطقه لرستان است . در اين عبادت گاه اشياء نذري كه در داخل ديواره معبد كار گذاشته بودند كشف شد , همچنين آيينه هاي برنزي (مفرغي) , مهره هاي استوانه اي و مجسمه هاي كوچكي از مرد و زن مشاهده وكشف شد .
عبادت گاهي كه در اين مقطع زماني وجود داشته است متعلق به گروه هايي بوده كه از سراسر استان در اين معبد اجتماع كرده و آداب خاص ديني خود را انجام داده اند . اشيا مفرغي سرخ دم لري اينك زينت بخش موزه هاي ملي و شخصي دنياست .

 

عبادت گاهي كه در اين مقطع زماني وجود داشته است متعلق به گروه هايي بوده كه از سراسر استان در اين معبد اجتماع كرده و آداب خاص ديني خود را انجام داده اند .مسجد امام (سلطاني) بروجرد
iconبازدید: iconدسته: بروجرد - مسجد امام (سلطانی)

ازجمله آثار ارزنده معماري دوره اسلامي در لرستان مسجد امام (سلطاني سابق) بروجرد مي باشد . اين بنا يكي از ارزشمند ترين و ممتازترين بناهاي بروجرد به شمار ميرود . صحن اين بنا به طول وعرض47×61 مترمربع است و در وسط آن حوض بزرگي قرار دارد . مسجد داراي سه درگاه است ، درگاه شمالي آن به طرف خيابان جعفري باز مي شود و داراي طاق و مقرنسهاي بسيار زيباست كه با كاشي خشت هفت رنگ به سبك دوره قاجاري تزيين و در ميان آن نام فتحعليشاه قاجار (1212ه.ق –1250ه.ق) نقش بسته است .
طرح و نقشه اين بنا از مسجد امام تهران الگو برداري شده است . راه ورودي غربي آن به سمت بازار دواتگران باز مي شود و به خيابان صفا راه دارد . شبستان جنوبي زير گنبد اصلي قرار دارد ، بلنداي طاق آن 5/17متراست و حاشيه آن با كاشيهاي سياه و قهوه اي تزيين شده و محراب اين شبستان گچبري شده است . ايوان شمالي مسجد17متر بلندي دارد و حاشيه آن با كاشي معرق تزيين شده كه در نوع خود از كاشيهاي بي نظير قاجاريه محسوب مي گردد . مسجد امام يكي از حوزه هاي علميه قديمي به شمار مي آيد كه داراي ارسي هاي مشبك و زيبايي است و در آن 16 حجره براي سكونت طلاب در نظر گرفته شده است . اين بنا مربوط به دوره قاجاريه (فتحعليشاه قاجار) و به شماره394 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .

 

ايوان شمالي مسجد17متر بلندي دارد و حاشيه آن با كاشي معرق تزيين شده كه در نوع خود از كاشيهاي بي نظير قاجاريه محسوب مي گردد .حمام بزرگ (گپ) خرم آباد
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - حمام بزرگ (گپ)

اين بنا در مركز شهر خرم آباد در كنار ميدان گپ واقع شده و منسوب به حسين خان ساكي است . احتمال مي رود با بناي پل گپ خرم آباد هم دوره باشدكه در دوره شاه سلطان حسين صفوي بنا شده است . مساحت آن قريب به790 متر مربع مي باشد ، به نظر مي رسد در ادوار بعدي نيز تغيراتي در آن لحاظ شده باشد . تزئينات ساده گچبري در رسمي بنديهاي زير گنبد آن وجود دارد و هيچ شواهدي دال بر وجود نقاشي و آهك بري در آن وجود ندارد .
در گذشته آب رساني بنا از چاهي موسوم به گور يا گاورو تامين مي شده و فاضلاب آن از طريق تنبوشه هاي در زير خيابان فردوسي به رودخانه مي ريخته است . در قسمت بينه 2ستون سنگي و در گرم خانه نيز 4 ستون سنگي وجود دارد ، قوسهاي اجرا شده در بنا همگي از نوع شبدري كند مي باشد . اين بنا مربوط به دوره صفويه و به شماره 2357 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .

 

در گذشته آب رساني بنا از چاهي موسوم به گور يا گاورو تامين مي شده و فاضلاب آن از طريق تنبوشه هاي در زير خيابان فردوسي به رودخانه مي ريخته است .
گالری تصاویرX