لرستانی ها را در گوگل محبوب کنید

نقشه استان لرستان

موسيقي لرستان - قسمت اول
iconبازدید: iconدسته: استان لرستان - موسيقي قوم لر

موسيقي لرستان از تنوع و پيشينه‌اي كهن برخوردار است كه به دو بخش كلي، موسيقي‌هاي آوازي (كلامي) و موسيقي‌هاي سازي تقسيم مي‌شود . هم اكنون موسيقي لري در قالب ترانه به هفت بخش تقسيم مي‌شود كه عبارتند از موسيقي و ترانه‌هاي غنايي و عاشقانه، موسيقي و ترانه‌هاي حماسه رزمي ، موسيقي و ترانه هاي سوگواري ، موسيقي و ترانه هاي فصول ، موسيقي و ترانه هاي كار ، موسيقي و ترانه هاي طنز و سرودهاي مذهبي.

پس از انقلاب ۵۷ از ميزان مشاركت موسيقي در بخش‌هاي مختلف زندگي قومي كاسته شد اما در گذشته كه موسيقي شادمانه و غنايي همراه با رقص‌هاي جمعي صورت مي‌گرفت ، در مناطق لر نشين به اين صورت اجرا مي‌شد:
قطار ، سنگين سما ، هل پركه يا هل پركان ، دوپا ، سه پا ، شانه شكي ، اوشاري

موسيقي و ترانه‌هاي غنايي و عاشقانه :

شامل ترانه‌ها و آهنگ‌هايي است در وصال يا فراق معشوق مانند ترانه‌هاي هي لو، بينا بينا، كيودار يا نغمه‌هاي شيرين و خسرو، ساري خواني، ميربگي(ميرونه) و ده‌ها ترانه ديگر كه در مقامهاي مختلف موسيقي لري اجرا مي‌گردد.

موسيقي و ترانه‌هاي حماسه رزمي :

اين سرودها بيانگر ارزشهاي حماسي و رزمي جنگاوران در ميان ايل هستند. مانند جنگ لرو، دايه دايه و يا مقامهاي موسيقي بدون كلام كه در رزم‌گاه و مسابقه به كار رفته‌اند، مانند جنگه را، سوارهو و نقاره.

موسيقي و ترانه‌هاي سوگواري :

اين موسيقي بيشتر جنبه آييني داشته ‌است و در مواقع سوگواري از روزگار كهن تا كنون كاربرد فراواني دارد ، مانند چمري يا ساير مقامها از جمله : سحري ، پاكتلي ، شيوني و ده‌ها مقام ديگر.

 

موسيقي لرستان از تنوع و پيشينه‌اي كهن برخوردار است كه به دو بخش كلي، موسيقي‌هاي آوازي (كلامي) و موسيقي‌هاي سازي تقسيم مي‌شود . هم اكنون موسيقي لري در قالب ترانه به هفت بخش تقسيم مي‌شود .

 

موسيقي و ترانه‌هاي فصول :

موسيقي و ترانه‌هاي ويژه فصول مختلف مانند برزه كوهي، ماله ژيري، كوچ بارو.

موسيقي و ترانه‌هاي كار :

به منظور سهولت و تسريع در كار مردان و زنان ايلاتي، اين ترانه‌ها به صورت فردي يا دسته جمعي خوانده مي‌شود، مانند ترانه‌هاي گل‌درو(برزيگري)، هوله(خرمن كوبي)، مشك زني، شيردوشي و چوپاني.

موسيقي و ترانه‌هاي طنز :

اين ترانه‌ها اغلب به صورت في البداهه در هجو شخص يا موضوع يا مكاني سروده شده و برخي اوقات نيز با حركات نمايشي طنز آلود فرد يا افرادي همراه بوده‌است.

سرودهاي مذهبي :

بر اساس كلام‌هاي پارسايان(اهل حق)بوده ، جنبه عرفاني و اعتقادي آن بسيار عميق است. مانند ضامن آهو، سراي خاموشان(شهر بي‌صدا) و دوازده كلام ياري..
آبشار نوژيان خرم آباد
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - آبشار نوژيان

آبشار نوژيان در 51 كيلومتري جنوب شرقي خرم آباد (بخش پاپي) به ارتفاع 95 متر و عرض تاج 5 متر واقع شده است . اين آبشار يكي از زيبايي هاي طبيعت لرستان است كه هر ساله ، بسياري از مردم را به سوي خود جلب مي كند .
گردشگاه جنگلي نوژيان بالاي كوه تاف قرار دارد . در كوه (تاف) انواع گياهان دارويي مي رويند و طبيعت و آبشار زيباي آن شگفت انگيز و ديدني است . همواره بسياري از مردم براي تماشاي اين آبشار زيبا و هم چنين براي جمع آوري گياهان دارويي به اين ناحيه مي آيند و اوقات فراغت خود را در آنجا مي گذرانند .
راه ارتباطي آن از طريق خرم آباد به گردنه نوژيان جاده آسفالته و يا از راه آهن به ايستگاه كشور و از آن طرف هم با پاي پياده حدود 2ساعت پياده روي به سمت آبشار است .

در كوه (تاف) انواع گياهان دارويي مي رويند و طبيعت و آبشار زيباي آن شگفت انگيز و ديدني است .تصاوير منتخب از مراسم خرره مالي (گلمالي) عاشورا - قسمت دوم
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - آئين سوگواري
آبشار چكان اليگودرز
iconبازدید: iconدسته: اليگودرز - آبشار چكان

اين آبشار در جنوب غربي اليگودرز در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چكان در فاصله 141 كيلومتري شهرستان خرم آباد به ارتفاع 30 متر وعرض تاج 4 متر قراردارد . اين آبشار از درون غاري مشرف بر زمين هاي زراعي چكان بيرون مي جهد و طول فوران آن به ده ها متر مي رسد . اطراف آبشار منطقه اي وسيع با فضايي مطلوب و دل انگيز است كه در دو الي سه كيلومتري آن امام زاده اي به نام ابو علي (ع) واقع شده است . آب اين آبشار در اواخر پاييز به مرور خشك مي شود و در روز هاي اوليه شروع فصل بهار مجددا با همان فوران به بيرون مي جهد . اين آبشار يكي از عجايب و زيبايي هاي طبيعت استان لرستان محسوب مي شود . در كنار آبشار پوشش گياهي و درختاني همانند گردو ، زالزالك ، گلابي ، چنار ، كيكم ، بيد ، بلوط و ... وجود دارد .

راههاي ارتباطي :


1-دورود به ايستگاه راه آهن سفيد دشت به طرف شول آباد با جاده شني
2-دورود به شاپله –تنگ ناله شنه چكان اين جاده مالرو و مخصوص كوهنوردي است .
3-اليگودرز با اتومبيل به طرف شول آباد كه با اتومبيل تا چند كيلومتري آن جاده وجود دارد .

آب اين آبشار در اواخر پاييز به مرور خشك مي شود و در روز هاي اوليه شروع فصل بهار مجددا با همان فوران به بيرون مي جهد .آبشار شوي يا تله زنگ
iconبازدید: iconدسته: دورود - آبشار شوي يا تله زنگ

درجنوب شهرستان دورود و در بين كوههاي سر تنگ شوي در حوالي روستاي شوي و در 10 كيلومتري ايستگاه راه آهن آبشار شوي واقع شده است .
اين آبشار كه به قولي زيباترين آبشار ايران است از غاري بيرون مي جهد و از گردنه اي بلند به پايين سرازير ميشود . ارتفاع آبشار 100متر وعرض آن 40 متر است كه زيبايي و چشم اندازي كم نظير را به طبيعت مي دهد . اطراف آبشار مملو از درختان بلوط ، بادام و پوشش گياهي بسيار مناسب است .
در فصل بهار از سراسر كشور مردم علاقمند براي تفريح به سوي اين آبشار روي مي آورند و بخشي از اوقات فراغت خود را در پيرامون اين آبشار زيبا سپري مي كنند . اين آبشار در گويش محلي به (طاف شوي) معروف است . راه دسترسي به آن از طريق ايستگاه راه آهن تله زنگ است .

در فصل بهار از سراسر كشور مردم علاقمند براي تفريح به سوي اين آبشار روي مي آورند و بخشي از اوقات فراغت خود را در پيرامون اين آبشار زيبا سپري مي كنند .
گالری تصاویرX