لرستانی ها را در گوگل محبوب کنید

نقشه استان لرستان

موسيقي لرستان - قسمت اول
iconبازدید: iconدسته: استان لرستان - موسيقي قوم لر

موسيقي لرستان از تنوع و پيشينه‌اي كهن برخوردار است كه به دو بخش كلي، موسيقي‌هاي آوازي (كلامي) و موسيقي‌هاي سازي تقسيم مي‌شود . هم اكنون موسيقي لري در قالب ترانه به هفت بخش تقسيم مي‌شود كه عبارتند از موسيقي و ترانه‌هاي غنايي و عاشقانه، موسيقي و ترانه‌هاي حماسه رزمي ، موسيقي و ترانه هاي سوگواري ، موسيقي و ترانه هاي فصول ، موسيقي و ترانه هاي كار ، موسيقي و ترانه هاي طنز و سرودهاي مذهبي.

پس از انقلاب ۵۷ از ميزان مشاركت موسيقي در بخش‌هاي مختلف زندگي قومي كاسته شد اما در گذشته كه موسيقي شادمانه و غنايي همراه با رقص‌هاي جمعي صورت مي‌گرفت ، در مناطق لر نشين به اين صورت اجرا مي‌شد:
قطار ، سنگين سما ، هل پركه يا هل پركان ، دوپا ، سه پا ، شانه شكي ، اوشاري

موسيقي و ترانه‌هاي غنايي و عاشقانه :

شامل ترانه‌ها و آهنگ‌هايي است در وصال يا فراق معشوق مانند ترانه‌هاي هي لو، بينا بينا، كيودار يا نغمه‌هاي شيرين و خسرو، ساري خواني، ميربگي(ميرونه) و ده‌ها ترانه ديگر كه در مقامهاي مختلف موسيقي لري اجرا مي‌گردد.

موسيقي و ترانه‌هاي حماسه رزمي :

اين سرودها بيانگر ارزشهاي حماسي و رزمي جنگاوران در ميان ايل هستند. مانند جنگ لرو، دايه دايه و يا مقامهاي موسيقي بدون كلام كه در رزم‌گاه و مسابقه به كار رفته‌اند، مانند جنگه را، سوارهو و نقاره.

موسيقي و ترانه‌هاي سوگواري :

اين موسيقي بيشتر جنبه آييني داشته ‌است و در مواقع سوگواري از روزگار كهن تا كنون كاربرد فراواني دارد ، مانند چمري يا ساير مقامها از جمله : سحري ، پاكتلي ، شيوني و ده‌ها مقام ديگر.

 

موسيقي لرستان از تنوع و پيشينه‌اي كهن برخوردار است كه به دو بخش كلي، موسيقي‌هاي آوازي (كلامي) و موسيقي‌هاي سازي تقسيم مي‌شود . هم اكنون موسيقي لري در قالب ترانه به هفت بخش تقسيم مي‌شود .

 

موسيقي و ترانه‌هاي فصول :

موسيقي و ترانه‌هاي ويژه فصول مختلف مانند برزه كوهي، ماله ژيري، كوچ بارو.

موسيقي و ترانه‌هاي كار :

به منظور سهولت و تسريع در كار مردان و زنان ايلاتي، اين ترانه‌ها به صورت فردي يا دسته جمعي خوانده مي‌شود، مانند ترانه‌هاي گل‌درو(برزيگري)، هوله(خرمن كوبي)، مشك زني، شيردوشي و چوپاني.

موسيقي و ترانه‌هاي طنز :

اين ترانه‌ها اغلب به صورت في البداهه در هجو شخص يا موضوع يا مكاني سروده شده و برخي اوقات نيز با حركات نمايشي طنز آلود فرد يا افرادي همراه بوده‌است.

سرودهاي مذهبي :

بر اساس كلام‌هاي پارسايان(اهل حق)بوده ، جنبه عرفاني و اعتقادي آن بسيار عميق است. مانند ضامن آهو، سراي خاموشان(شهر بي‌صدا) و دوازده كلام ياري..


گالری تصاویرX