لرستانی ها را در گوگل محبوب کنید

نقشه استان لرستان

درياچه گهر ، نگين اشتران كوه
iconبازدید: iconدسته: دورود - درياچه گهر

درياچه گهر ، نگين فيروزه اي اشتران كوه ، زيباترين درياچه كوهستاني ايران است . در فصول گرم سال كوهنوردان خسته پس از فرود از يال جنوبي اشتران كوه ساعاتي را در كناره هاي زيباي گهر مي آسايند و گرد راه را در آب هاي زلال و سرد آن از تن مي زدايند . مردم گروه گروه از خرد و كلان ، پير و جوان در ايام گرم ، راه گهر فرح بخش را در پيش مي گيرند و شبي را به دور از هياهوي شهر و دود ماشين ها در كناره هاي آن مي آسايند .
ژاك دومرگان 104 سال پيش از اين ، با مشاهده اين درياچه از فراز قله اشتران كوه مي نويسد :

 

در جنوب غرب ، نگاه در دره اي بسيار عميق فرو مي افتد كه در آن درياچه كوچكي به نام گهر است . دورتر دورنمايي پي در پي و متوالي از كوه هاي لرستان كه قللشان هميشه برفين است ، ديده مي شدند . حاشيه اين درياچه را درختان بيد و گياهاني نظير خزه ها و جلبك ها پوشانده است و نيز محل مناسبي براي زيست ماهي قزل آلا مي باشد .

 

درياچه گهر ، نگين اشتران كوه

درياچه گَهَر در ميان رشته كوه هاي اشتران كوه در استان لرستان واقع شده است . درياچه گهر كه به « نگين اشترانكوه » معروف است يكي از زيباترين درياچه‌هاي طبيعي ايران به شمار مي‌رود و با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دريا در ميان منطقه حفاظت شده اشترانكوه واقع شده ‌است . اين درياچه به سبب نداشتن راه ماشين رو تا حد زيادي از خرابي و آلودگي به دست انسان در امان مانده ‌است. سالانه حدود ۷۰۰۰۰ گردشگر اقدام به بازديد از اين منطقه مي‌نمايند .

 

موقعيت جغرافيايي

گهر شامل دو بخش به نام‌هاي گهر بزرگ و گهر كوچك مي‌باشد . درياچه گهر بزرگ حدود يك و نيم كيلومتر درازا و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۴ تا ۲۸ متر ژرفا دارد . ساحل اين درياچه به جز قسمت مدخل درياچه (ضلع غربي) و قسمت مقابل‌اش (ضلع شرقي) كه ساحلي ماسه‌اي دارد و براي شنا مناسب است در ساير نقاط داراي ساحلي صخره‌اي است . در قسمت پايين و بالاي درياچه ، جنگل هايي انبوه وجود دارد كه در شرف نابودي هستند . از قسمت بالا، جوي آبي به درياچه مي‌ريزد كه ادامه آن به درياچه‌اي ديگر منتهي مي‌شود . با حدود ۴۰ دقيقه پياده روي مي‌شود به اين درياچه (گهر دوم يا گهر پايين ) رسيد. عمق آن كم است و ماهيان كف درياچه را با كمي دقت مي‌شود به خوبي ديد. جريان ورودي آب درياچه ۱۰ فوت مكعب بر ثانيه و جريان خروجي آن حدود ۲۰ فوت مكعب بر ثانيه مي‌باشد . علت افزايش حجم آب خروجي درياچه وجود چشمه‌هاي در قسمت تحتاني آن است . آب اصلي تامين كننده در ياچه از طريق رودخانه ورودي آن يعني رودخانه تاپله است كه داراي آبي بسيار خنك و رنگي شفاف و بلورين با بستري مملو از سنگ ريزه يا قلوه سنگ است كه بدون افت و با كمي شتاب وارد درياچه كوچك مي‌شود و پس از طي مسافتي كوتاه وارد درياچه گهر مي‌شود .
ماه‌هاي تير و مرداد بهترين زمان براي سفر به اين درياچه ‌است . يكي از دره‌هاي بسيار زيبا در اطراف درياچه گهر دره ني‌گا است كه پوشيده از شقايق‌هاي رنگي و لاله واژگون مي باشد . منطقه حفاظت شده اشترانكوه در محدودهٔ شهرستان‌هاي اليگودرز و ازنا و دورود واقع شده ‌است.

يكي از دره‌هاي بسيار زيبا در اطراف درياچه گهر دره ني‌گا است كه پوشيده از شقايق‌هاي رنگي و لاله واژگون مي باشد .
گالری تصاویرX