لرستانی ها را در گوگل محبوب کنید

نقشه استان لرستان

نقوش صخره اي هوميان
iconبازدید: iconدسته: كوهدشت - نقوش صخره اي هوميان

اين نقوش در شمال شهرستان كوهدشت واقع شده اند . نقاشي هاي مذكور نقش جادويي و سحر آميزي داشتند و معمولا افراد ، اين نقوش را بر روي ديواره غارها ايجاد مي نمودند و آرزو و آمال خويش را كه همانا شكار بود بر روي ديواره ها نقش مي كردند تا شايد در عالم واقع بهتر بتوانند به آنها دسترسي پيدا كنند . به علاوه با ايجاد اين نقوش كه در زندگي آنها مهم بود ، با اين عمل اميد به فراواني آنها را در عالم واقع تسهيل مي نمودند . نقوش صخره اي ميرملاس و هوميان ازجمله آثار بي نظير درسطح كشور است كه نشان از ديرينگي و باستاني بودن اين خطه دارد .
نقوش دره ميرملاس با نقش لنگركشتي آغاز مي شود سپس نقشهايي از ميادين شكار گوزن به صورتهاي فردي و جمعي است ، تعداد آنها در دره ميرملاس 18 و در هوميان 10 نقش است كه عمدتاً به رنگ سياه اخرايي و زرد رنگ طراحي و اجرا شده اند . در هوميان ( هوميون ) ، نقشي از گوزن و شكارچي اسب سوار با تير و كمان به صورت زيبا و كاملي وجود داشته كه گذشت زمان قسمتي از سوار و اسب شكارچي را خراب كرده است . اين آثار مربوط به دوره پارينه سنگي مي باشند .

 

در هوميان ( هوميون ) ، نقشي از گوزن و شكارچي اسب سوار با تير و كمان به صورت زيبا و كاملي وجود داشته كه گذشت زمان قسمتي از سوار و اسب شكارچي را خراب كرده است .
گالری تصاویرX