لرستانی ها را در گوگل محبوب کنید

نقشه استان لرستان

قلعه كوهزاد - شهرستان كوهدشت
iconبازدید: iconدسته: کوهدشت - قلعه کوهزاد (وزنیار)

قلعه كوهزاد ، نام بنايي مذهبي تاريخي است كه راز معنويات پيشينيان هوشمند را باز گفته و راه شناسايي بينش مذهبي آنان و دستيابي به رموز ناشناخته نيايش آئين پرآوازه مهر را هموار كرده است . اين ينا با 800 متر ارتفاع از سطح دشت بر فراز قله شرقي كوه منفرد «ويژن هر» در غرب بخش رومشكان قرار دارد . قلعه كوهزاد با مصالح سنگ و گچ در ابعاد 17 در 35 متر بر سطح كوه ساخته شده و مساحت آن بدون محاسبه ساخت و سازهاي پراكنده گرداگرد ، حدود 600 متر مربع است . در جوانب شمال و جنوب آن دو دهليز به پهناي 2 متر تعبيه شده است .
در شمال و جنوب اين دژ كه محل نهايي نيايش پيروان آئين مهر بوده است دو اتاق ساخته شده كه بازوي بنا محسوب مي شوند ، و آن را به شكل صليب آراسته اند .
بر اساس نتايج حاصل از بررسي مقدماتي ، گفته مي شود كه قلعه كوهزاد محرابه اي بازمانده و منزوي از پيروان ديرينه آئين مهر بوده است كه اوايل دوره اشكاني ساخته شده است .
موقعيت قلعه به صورتي است كه چشم انداز بسيار زيبايي از دره ي سيمره و منطقه طرهان و رومشكان را در برمي گيرد . اين اثر منسوب به آيين مهر پرستي و مربوط به دوره اشكاني (پارتي) مي باشد كه به شماره 3760 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .

گالری تصاویرX