لرستانی ها را در گوگل محبوب کنید

نقشه استان لرستان

آبشار نوژيان خرم آباد
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - آبشار نوژيان

آبشار نوژيان در 51 كيلومتري جنوب شرقي خرم آباد (بخش پاپي) به ارتفاع 95 متر و عرض تاج 5 متر واقع شده است . اين آبشار يكي از زيبايي هاي طبيعت لرستان است كه هر ساله ، بسياري از مردم را به سوي خود جلب مي كند .
گردشگاه جنگلي نوژيان بالاي كوه تاف قرار دارد . در كوه (تاف) انواع گياهان دارويي مي رويند و طبيعت و آبشار زيباي آن شگفت انگيز و ديدني است . همواره بسياري از مردم براي تماشاي اين آبشار زيبا و هم چنين براي جمع آوري گياهان دارويي به اين ناحيه مي آيند و اوقات فراغت خود را در آنجا مي گذرانند .
راه ارتباطي آن از طريق خرم آباد به گردنه نوژيان جاده آسفالته و يا از راه آهن به ايستگاه كشور و از آن طرف هم با پاي پياده حدود 2ساعت پياده روي به سمت آبشار است .

در كوه (تاف) انواع گياهان دارويي مي رويند و طبيعت و آبشار زيباي آن شگفت انگيز و ديدني است .تصاوير منتخب از مراسم خرره مالي (گلمالي) عاشورا - قسمت دوم
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - آئين سوگواري
تصاوير منتخب از مراسم خرره مالي (گلمالي) عاشورا - قسمت اول
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - آئين سوگواري
حمام بزرگ (گپ) خرم آباد
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - حمام بزرگ (گپ)

اين بنا در مركز شهر خرم آباد در كنار ميدان گپ واقع شده و منسوب به حسين خان ساكي است . احتمال مي رود با بناي پل گپ خرم آباد هم دوره باشدكه در دوره شاه سلطان حسين صفوي بنا شده است . مساحت آن قريب به790 متر مربع مي باشد ، به نظر مي رسد در ادوار بعدي نيز تغيراتي در آن لحاظ شده باشد . تزئينات ساده گچبري در رسمي بنديهاي زير گنبد آن وجود دارد و هيچ شواهدي دال بر وجود نقاشي و آهك بري در آن وجود ندارد .
در گذشته آب رساني بنا از چاهي موسوم به گور يا گاورو تامين مي شده و فاضلاب آن از طريق تنبوشه هاي در زير خيابان فردوسي به رودخانه مي ريخته است . در قسمت بينه 2ستون سنگي و در گرم خانه نيز 4 ستون سنگي وجود دارد ، قوسهاي اجرا شده در بنا همگي از نوع شبدري كند مي باشد . اين بنا مربوط به دوره صفويه و به شماره 2357 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .

 

در گذشته آب رساني بنا از چاهي موسوم به گور يا گاورو تامين مي شده و فاضلاب آن از طريق تنبوشه هاي در زير خيابان فردوسي به رودخانه مي ريخته است .پل شاپوري (پل شكسته) خرم آباد
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - پل شاپوری (پل شکسته)

اين پل در قسمت جنوبي شهر خرم آباد واقع شده است و عامل ارتباط غرب استان ( طرهان ) با شرق و از آنجا به خوزستان و تيسفون ( پايتخت ساسانيان ) بوده است . احتمالاً جهت توزيع آب نيز مورد بهره برداري قرار مي گرفته است . طول پل 312 متر، و ارتفاع آن 75/10 متراست كه از 28چشمه طاق و 27پايه تشكيل شده است سطح هرپايه 61 متر و فاصله بين دو پايه 5/7 متر است . پنج چشمه طاق پل سالم بوده و مابقي بر اثر عوامل طبيعي تخريب گرديده است .
چشمه طاقهاي پل بصورت جناقي ساخته شده و سبك سازي پل در قسمت طولي پل در زير روگذر پل صورت گرفته است و پايه هاي پل و موج شكنهاي آن به صورت لوزي شش ضلعي از سنگ ساخته شده است . مصالح پل را سنگهاي قلوة رودخانه اي و لاشه سنگ در چشمه طاقها و از سنگ هاي پاكتراش در قسمت پايه ها استفاده گرديده است .كف پل سنگ فرش است . نوع سنگ فرش , سنگ بلوك قرمز است كه در اثر فرسايش آب از صورت كادر بودن خارج شده است . اين پل عظيم و ديدني مربوط به دوره ساساني و به شماره 1058 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .

 

اين پل در قسمت جنوبي شهر خرم آباد واقع شده است و عامل ارتباط غرب استان ( طرهان ) با شرق و از آنجا به خوزستان و تيسفون ( پايتخت ساسانيان ) بوده است .
گالری تصاویرX