لرستانی ها را در گوگل محبوب کنید

نقشه استان لرستان

پل شاپوري (پل شكسته) خرم آباد
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - پل شاپوری (پل شکسته)

اين پل در قسمت جنوبي شهر خرم آباد واقع شده است و عامل ارتباط غرب استان ( طرهان ) با شرق و از آنجا به خوزستان و تيسفون ( پايتخت ساسانيان ) بوده است . احتمالاً جهت توزيع آب نيز مورد بهره برداري قرار مي گرفته است . طول پل 312 متر، و ارتفاع آن 75/10 متراست كه از 28چشمه طاق و 27پايه تشكيل شده است سطح هرپايه 61 متر و فاصله بين دو پايه 5/7 متر است . پنج چشمه طاق پل سالم بوده و مابقي بر اثر عوامل طبيعي تخريب گرديده است .
چشمه طاقهاي پل بصورت جناقي ساخته شده و سبك سازي پل در قسمت طولي پل در زير روگذر پل صورت گرفته است و پايه هاي پل و موج شكنهاي آن به صورت لوزي شش ضلعي از سنگ ساخته شده است . مصالح پل را سنگهاي قلوة رودخانه اي و لاشه سنگ در چشمه طاقها و از سنگ هاي پاكتراش در قسمت پايه ها استفاده گرديده است .كف پل سنگ فرش است . نوع سنگ فرش , سنگ بلوك قرمز است كه در اثر فرسايش آب از صورت كادر بودن خارج شده است . اين پل عظيم و ديدني مربوط به دوره ساساني و به شماره 1058 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .

 

اين پل در قسمت جنوبي شهر خرم آباد واقع شده است و عامل ارتباط غرب استان ( طرهان ) با شرق و از آنجا به خوزستان و تيسفون ( پايتخت ساسانيان ) بوده است .مناره آجري
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - مناره آجری

اين يادمان ارزشمند، بنائي است استوانه اي شكل در قسمت جنوبي شهر خرم آباد كه به عنوان ميل راهنما و جهت هدايت كاروان ها در كنار شهر قديم شاپور خواست احداث گرديده است . بقاياي معماري سنگ و گچ با ديوارهاي ضخيم در مجاورت مناره (پارك ، ميدان شقايق فعلي ) بيانگر وجود تأٍسيساتي نظير كاروانسرا و مسجد و .... گرداگرد بنا در گذشته مي باشد . با توجه به سبك معماري بنا ، احتمالاً تاريخ ساخت آن به دوره فرمانروائي ديليمان برميگردد .
بلنداي آن بر اثر عوامل طبيعي كاهش يافته و اكنون با احتساب پايه سنگي ، ارتفاع آن به 30 متر مي رسد . قطر بنا در پائين ترين قسمت به 5/4 متر كاهش مي يابد . فضاي داخلي آن از 99 پله تشكيل شده است . ورودي مناره در جبهه غربي روي سطح پايه قرار گرفته است . اين بناي ارزشمند مربوط به دوره آل بويه (ديلميان ) ميباشد و به شماره 376 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .

 

بلنداي آن بر اثر عوامل طبيعي كاهش يافته و اكنون با احتساب پايه سنگي ، ارتفاع آن به 30 متر مي رسد .آبشار بيشه
iconبازدید: iconدسته: دورود - آبشار بیشه

آبشار بيشه يكي از آبشارهاي استان لرستان است . اين آبشار در دل كوههاي زاگرس در شهرستان دورود قرار گرفته است و فاصله آن تا شهر خرم‌آباد ۶۵ كيلومتر است . اين آبشار در كنار راه آهن تهران - خوزستان و در نزديكي ايستگاه بيشه قرار گرفته است و از اين رو پذيراي مسافران نيز مي‌باشد . اين آبشار با چشم اندازي زيبا يكي از نادرترين و زيباترين آبشارهاي استان لرستان است . ارتفاع آبشار ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمين و ۱۰متر نيز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار مي‌باشد . و نيز عرض تاج آبشار ۲۰ متر است .
در بالاي آبشار ، روبروي ايستگاه چشمه‌هاي پر آب متعددي ديده مي‌شود كه از دل كوه مي جوشند و زمزمه كنان از وسط ايستگاه قطار گذشته و آبشار بيشه را تشكيل مي دهند . راه اين آبشار از طريق راه آسفالته از خرم‌آباد بطول ۶۵ كيلومتر و كنار ايستگاه قطار زير پل راه آهن مي گذرد و براي رسيدن به آن بايد حدود چند صد متري پياده روي كرد تا به آبشار رسيد ، از شهرستان دورود تا آبشار بيشه با قطار در حدود ۳۰ دقيقه مي‌باشد . هواي خنك و با طراوت ، سرسبزي و شادابي كوههاي بلند و دلنشين ، بيشه را به يك منطقه ديدني و جذاب براي گردشگران تبديل كرده است . در پائين ايستگاه و در دل درختان بلند و جويبارهاي صاف و زلال ، اقامتگاه‌هاي چوبي و زيبائي در اختيار بازديد كنندگان قرار مي گيرد و مسافران و علاقمندان در آنجا به استراحت مي پردازند . علاوه بر اين اقامتگاه‌ها مسافران مي توانند در پائين آبشار و روبروي ايستگاه چادر برپا نمايند و به استراحت بپردازند .

در بالاي آبشار ، روبروي ايستگاه چشمه‌هاي پر آب متعددي ديده مي‌شود كه از دل كوه مي جوشند و زمزمه كنان از وسط ايستگاه قطار گذشته و آبشار بيشه را تشكيل مي دهند .وبلاگ تازه تاسيس لرستاني ها به پيج رنك 3 رسيد
iconبازدید: iconدسته: سایر مقالات

با سلام


همانطور كه اطلاع داريد ، وبلاگ لرستاني ها چند روزي آپديت نشد ، علت اين امر تلاش من براي بهبود رتبه و پيج رنك گوگل بود كه خوشبختانه به نتيجه رسيد و اين وبلاگ تازه تاسيس توانست به پيج رنك 3 برسد .
به جرات مي توان گفت در ميان كليه ي وبلاگ هاي ثبت شده در سايت تبيان ، براي اولين بار است كه يك وبلاگ به پيج رنك 3 دست يافته و توانسته در ميان موتور هاي جستجو رتبه هاي اول را به خود اختصاص دهد .


شما مي توانيد با مراجعه به سايت زير پيج رنك واقعي ما و ساير تبلاگ ها را مشاهده كنيد :


www.prchecker.info

نكته : آدرس وبلاگ مورد نظر خود را به صورت زير وارد كنيد :


http://lorestaniha.tebyan.net
يا
http://yoursite.tebyan.net
گرداب سنگي خرم آباد
iconبازدید: iconدسته: خرم آباد - گرداب سنگی

در شمال غربي شهر خرم آباد بر دامنه كوه ، چشمه آبي است مشهور به گرداب سنگي كه به گرداب بردينه معروف مي باشد كه معمولا از نيمه دوم فروردين ماه تا اواسط تابستان آب دارد و بقيه سال آب آن خشك مي شود . دور تا دور آن ديواري است دايره اي شكل به پهناي سه متر از سنگ هاي نسبتا بزرگ به ابعاد 1 در 1 متر ، قطر دايره دهانه غير از پهناي ديوار 18 متر و بلندي تا كف چشمه 18 متر مي باشد كه آب آن را به وسيله نهر كه از غرب خرم آباد دره خرم آباد و در دامنه كوه كشيده شده و با سنگ و ملاط ساخته شده است به دره اي كه امروزه باباعباس ناميده مي شود ، برده اند كه فاصله مبدا تا مقصد (از گرداب سنگي تا باباعباس) نزديك به 12 كيلومتر است كه در آنجا آثار بنايي به جاي مانده است كه آب آن از گرداب سنگي تامين مي شده است . نوع سنگ و ملاط استفاده شده همان سنگ و ملاط پل شاپوري و بناي شهر شاپورخواست مي باشد . اين بنا به شماره ۱۲۷۴ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.


در شمال غربي شهر خرم آباد بر دامنه كوه ، چشمه آبي است مشهور به گرداب سنگي كه به گرداب بردينه معروف مي باشد .
گالری تصاویرX