لرستانی ها را در گوگل محبوب کنید

نقشه استان لرستان

امام زاده جعفر بروجرد
iconبازدید: iconدسته: بروجرد - امام زاده جعفر

اين بناي مذهبي و تاريخي در قسمت شرقي شهر بروجرد واقع شده است . به استناد كتيبه هاي موجود امام زاده جعفر (ع) فرزند امام موسي كاظم (ع) است اما برخي از منابع و متون تاريخي با پنج (5) واسطه نسبت اين امام زاده را به امام سجاد(ع) مرتبط مي سازند . ساختمان گنبد هرمي شكل مي باشد . اين آرامگاه نمونه اي بسيار زيبا از هنر و معماري عهد سلجوقي است . داخل حرم هشت ضلعي بوده و در وسط آن معجري از چوب و ورشو ساخته شده است . اين معجر روي قبري كه شش پله پايينتر از حرم است قرار دارد .طبقات بقعه غير از مخروط انتهايي 18 طبقه است .
تاريخ وفات امام زاده جعفر 525 هـ .ق است اندازه كلي زير بناي مقبره 22*20 و ارتفاع آن 20 متر است سقف آن روپوش و نماي بيروني آن هرمي شكل با مصالح آجر و كاشي و داخل بنا آينئه كاري است برروي درب كنده كاري شده آن آياتي از قرآن كنده كاري شده است . اين مقبره در سال 1208 به فرمان تقي خان حاكم آن زمان بروجرد تعمير و مرمت شده است .در محوطه اين امامزاده پنجاه اصله درخت موجود است كه دو اصله آن چنار و يكي از آنها 380 سال قدمت دارد . بناي مذكور مربوط به دوره سلجوقي (717هق) وبه شماره 1855 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .

 

به استناد كتيبه هاي موجود امام زاده جعفر (ع) فرزند امام موسي كاظم (ع) است اما برخي از منابع و متون تاريخي با پنج (5) واسطه نسبت اين امام زاده را به امام سجاد(ع) مرتبط مي سازند .مسجد امام (سلطاني) بروجرد
iconبازدید: iconدسته: بروجرد - مسجد امام (سلطانی)

ازجمله آثار ارزنده معماري دوره اسلامي در لرستان مسجد امام (سلطاني سابق) بروجرد مي باشد . اين بنا يكي از ارزشمند ترين و ممتازترين بناهاي بروجرد به شمار ميرود . صحن اين بنا به طول وعرض47×61 مترمربع است و در وسط آن حوض بزرگي قرار دارد . مسجد داراي سه درگاه است ، درگاه شمالي آن به طرف خيابان جعفري باز مي شود و داراي طاق و مقرنسهاي بسيار زيباست كه با كاشي خشت هفت رنگ به سبك دوره قاجاري تزيين و در ميان آن نام فتحعليشاه قاجار (1212ه.ق –1250ه.ق) نقش بسته است .
طرح و نقشه اين بنا از مسجد امام تهران الگو برداري شده است . راه ورودي غربي آن به سمت بازار دواتگران باز مي شود و به خيابان صفا راه دارد . شبستان جنوبي زير گنبد اصلي قرار دارد ، بلنداي طاق آن 5/17متراست و حاشيه آن با كاشيهاي سياه و قهوه اي تزيين شده و محراب اين شبستان گچبري شده است . ايوان شمالي مسجد17متر بلندي دارد و حاشيه آن با كاشي معرق تزيين شده كه در نوع خود از كاشيهاي بي نظير قاجاريه محسوب مي گردد . مسجد امام يكي از حوزه هاي علميه قديمي به شمار مي آيد كه داراي ارسي هاي مشبك و زيبايي است و در آن 16 حجره براي سكونت طلاب در نظر گرفته شده است . اين بنا مربوط به دوره قاجاريه (فتحعليشاه قاجار) و به شماره394 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است .

 

ايوان شمالي مسجد17متر بلندي دارد و حاشيه آن با كاشي معرق تزيين شده كه در نوع خود از كاشيهاي بي نظير قاجاريه محسوب مي گردد .مسجد جامع بروجرد
iconبازدید: iconدسته: بروجرد - مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع بروجرد كه به مسجد جمعه ( با گويش بروجردي مچد جمه maččed jomma ) نيز شناخته مي‌شود ، مسجدي تاريخي و از بناهاي معماري سرشناس در شهر بروجرد است . مسجد جامع بروجرد يكي از نخستين مسجدهاي ساخته شده در ايران است كه در قرن دوم تا سوم هجري در شهر بروجرد بنا نهاده شده است . اين مسجد زيبا در دل يكي از محله‌هاي تاريخي شهر با نام دو دانگه واقع شده و به لحاظ معماري و قدمت ، از بناهاي منحصر به فرد استان لرستان و شهر بروجرد است .

 

تاريخچه

مسجد جامع بروجرد در اصل بر روي يك آتشكده بنا نهاده شده است . عرب ها در حمله به ايران آتشكده‌هاي زيادي را تبديل به مسجد كردند كه مسجد جامع بروجرد نيز نمونه‌اي از همين دست است . بين سال‌هاي ۱۵۰ تا ۲۲۶ قمري و در زمان حكومت ابودلف بر غرب ايران ، بناي مسجد جامع بروجرد با حضور وزير وي با نام حمويه يا حموله آغاز شد . شبستان شمالي مسجد نيز اندكي ديرتر و در قرن چهارم ساخته شد . با توجه به تاريخ طولاني (دوازده قرن) اين مسجد ، آسيب‌هاي متعددي بر آن وارد شده و بارها مورد بازسازي قرار گرفته است . شواهد و كتيبه‌هاي گوناگون، از بازسازي مسجد در دوره‌هاي سلجوقي ، صفوي و قاجار خبر مي‌دهند . محوطه سازي مسجد در قرون چهار و پنج هجري و نيز الحاقات و تعميرات آن بر طبق كتيبه‌هاي موجود ، در سال‌هاي ۱۰۲۲، ۱۰۶۹، ۱۰۹۲ و ۱۲۰۹ قمري صورت گرفته است .

 

معماري

معماري مسجد جامع بروجرد بسيار منحصر بفرد و يكي از شاهكارهاي تاريخي معماري ايران مي‌باشد كه هم ويژگي هاي معماري اسلامي و هم معماري باستاني ايران (ساسانيان) را در خود جاي داده است . بخش قديمي تر بنا ، گنبدخانه آن است كه در ضلع جنوبي قرار گرفته است و به اعتقاد مردم محلي و نيز بر اساس شواهد معماري ، پيش از تبديل اين بنا به مسجد ، آتشكده‌اي بزرگ بوده است . معماري اين بخش ، مشابه چارطاق هاي دوران ساساني است . مسجد داراي دو درب غربي و شرقي است كه به صورت غير مستقيم به صحن اصلي باز مي‌شوند . در جنوب صحن ، گنبد و ايوان اصلي مسجد كه قديمي ترين بخش آن است قرار دارد و در ضلع شمالي نيز شبستان مسجد با ارتفاعي كمتر از ساير بخش‌ها قرار گرفته كه در تابستان ها فضاي خنكي را ايجاد مي‌كند . ايوان جنوبي داراي دو گلدسته است كه بعدها به مجموعه افزوده شده است .
بناي‎ اوليه‎‎ اين‎ مسجد به صورت‎ مجموعه‌اي‎ شامل‎ مسجد ، حمام ‎، آب‎ انبار ، ساختمان‎‎ غـريب‎ خانه ‎، ميدان و ساير متعلقات‎ بوده‎‎‎ كه امروزه بعضي‎ از اين‎ آثار از بين‎ رفته‎ است ‎. بناي‎ مسجد جامع‎ از نظر شكل‎ از نوع مساجد تك ايواني اسـت‎ كـه‎ داراي‎ دو در ورودي‎‎ در قسمت‎‎هاي شرقي‎‎ و غربي است . بنا شامل‎ يك‎ حياط مركزي ،‎ ايوان ‎، فضاي‎‎ گنبدخانه‎ و شبستان هاي اطراف‎ آن‎ و يك‎ شبستان‎ وسيع‎ زمستاني‎ در طرف‎ شمال‎ حياط مركزي است . بنابر شواهد موجود ، صفويان ، زنديان و قاجارها تعميرات بنيادي در مسجد انجام داده‌اند و بخش‌هايي به آن افزوده اند . يكي از ديدني‌هاي اصلي اين مسجد منبر چوبي نه پله آن است و حكاكي روي آن ، تاريخ هزار و شصت و هشت هجري قمري را نشان مي‌دهد . سازنده آن ، يارمحمد نجار بوده است . در بين اهالي بروجرد شايع است كه حسن مجتبي دومين امام شيعيان سفري به بروجرد داشته و بر بالاي اين منبر سخنراني كرده است كه با توجه به تاريخ ساخت منبر و نبودن اطلاعات كافي ، امري نادرست مي‌نمايد.

معماري مسجد جامع بروجرد بسيار منحصر بفرد و يكي از شاهكارهاي تاريخي معماري ايران مي‌باشد كه هم ويژگي هاي معماري اسلامي و هم معماري باستاني ايران (ساسانيان) را در خود جاي داده است .

 

تخريب

مسجد جامع بروجرد در جريان بمباران هواپيماهاي عراقي در خلال جنگ ايران و عراق خسارات شديدي ديد و بخش‌هايي از شبستان شمالي آن ويران شد . همچنين زمين لرزه‌هاي متعدد و بارندگي‌هاي شديد ، آسيب‌هاي جدي بر آن وارد آورده است . آخرين بار در اثر زمين لرزه سال ۱۳۸۵ گلدسته‌هاي مسجد فرو ريخت و موجب آسيب ديدن پنجاه درصدي مسجد شد .

گالری تصاویرX